Kocham Cię

Zamiast „kocham cię”, powiedz te zdania. Dzięki nim dziecko naprawdę poczuje twoją miłość

W codziennym pośpiechu, zaganianiu, natłoku obowiązków często zapominamy o tym, co najważniejsze. Jak w prosty sposób okazać miłość dziecku, niekoniecznie wypowiadając słowa: „Kocham cię”
W jaki więc sposób możesz na co dzień okazać mu swoje uczucia? Wypróbuj kilka skutecznych zwrotów, inspirowanych metodą Montessori.
1. „Cieszę się, że cię widzę”. Możesz wypowiedzieć to zdanie zaraz po przebudzeniu się dziecka lub gdy odbierasz je z przedszkola/szkoły. Jest zwyczajne, ale zarazem optymistyczne – dajesz dziecku do zrozumienia, że cieszysz się z jego obecności i możliwości zajmowania się nim każdego dnia.
2. „Czy chcesz poznać jedną z moich ulubionych rzeczy o tobie?” W ten sposób nie tylko okażesz dziecku uczucia, ale też podkreślisz jego wyjątkowość. Im bardziej konkretny komplement mu powiesz („Świetnie dbasz o swoje zabawki”/”Wspaniale opowiadasz różne historie”), tym bardziej w jego oczach zyska on na znaczeniu.
3. „Chodź, usiądź ze mną”. Nie zawsze uczucia musisz wyrażać słowami, czasem wystarczy nawet krótki, ale wspólnie spędzony czas. Może porozmawiacie o tym, co się wydarzyło w ciągu dnia? Może to będzie moment na wspólną zabawę? Takie spokojne chwile razem znaczą często więcej, niż słowa wypowiedziane w pośpiechu.
4. „Przytulmy się”. Jeśli twoje dziecko lubi się przytulać, to znajdujcie na to czas jak najczęściej. Może to być krótki poranny „przytulas” przed wyjściem do przedszkola lub szkoły lub cotygodniowe, weekendowe przytulanie na kanapie podczas wspólnego seansu filmowego. Daj dziecku do zrozumienia, że i ty potrzebujesz jego uścisków, a może nawet „przytula najlepiej na świecie”?
5. „Podoba mi się, jak postępujesz”. Staraj się zauważać każde, nawet najmniejsze pozytywne zachowanie twojego dziecka i chwal je za to. Dzięki temu dziecko wie, że postrzegamy je jako dobrych ludzi, ale jednocześnie pomaga mu to kształtować obraz samego siebie.
6. „Czy jest coś, o czym chcesz porozmawiać?” Możesz zadać to pytanie np. wieczorem, przed snem. Nawet jeśli dziecko nie będzie miało ci nic konkretnego do opowiedzenia, to wie, że zawsze może z tobą porozmawiać i że zawsze masz dla niego czas.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.